epilasyon

LAZER EPILASYON

 

Lazer Epilasyon Sistemleri Nasıl Çalışır?

 

Lazerler belirli dalga boylarında ışık enerjisi yayarlar. Bu enerji kıl köklerinde bulunan melanin pigmenti tarafından absorbe edilerek ısı enerjisine dönüştürülür. Isı enerjisi kıl kökünün ısısının artmasına neden olur. Isısı artan kıl kökleri yanarak tahrip olurlar ve bunun sonucunda tahrip olan kıl kökü bir daha kıl çıkaramaz. Lazer ışınları cilde uygulandıklarında sadece melanin pigmentleri tarafından emildikleri için diğer cilt hücrelerine zarar vermezler.

 

Lazer Epilasyon ile Kıllardan Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün Mü?

 

Bir çok lazer epilasyon sistemi kıl kökünü tahrip ederek daha zayıf ve az miktarda kıl çıkmasını sağlar. Kalıcı epilasyon için kıl kökünün kıl üretimini sağlayan papilla kısmının yok edilmesi gerekmektedir. Bunun içinde ilgili derinliğe kadar inebilecek lazer ışını gereklidir. Bu da lazer ışının dalga boyu ile ilgili bir durumdur. Günümüzde Alexandrite tipi lazerler bu amaçla kullanılmaya uygun lazerlerdir.

 

Ayrıca lazer epilasyonun uygulanma zamanı da büyük önem taşımaktadır. Çünkü tüylerin anajen, katojen ve telojen adı verilen büyüme fazları vardır. Lazer epilasyon uygulanırken, tüylerin büyüme aşaması tedavi süresini ve başarısını doğrudan etkilemektedir.

 

 

Bir çok lazer epilasyon sistemi kıl kökünü tahrip ederek daha zayıf ve az miktarda kıl çıkmasını sağlar. Kalıcı epilasyon için kıl kökünün kıl üretimini sağlayan papilla kısmının yok edilmesi gerekmektedir. Bunun içinde ilgili derinliğe kadar inebilecek lazer ışını gereklidir. Bu da lazer ışının dalga boyu ile ilgili bir durumdur. Günümüzde Alexandrite tipi lazerler bu amaçla kullanılmaya uygun lazerlerdir.

Ayrıca lazer epilasyonun uygulanma zamanı da büyük önem taşımaktadır. Çünkü tüylerin anajen, katojen ve telojen adı verilen büyüme fazları vardır. Lazer epilasyon uygulanırken, tüylerin büyüme aşaması tedavi süresini ve başarısını doğrudan etkilemektedir.

 

Lazer Epilasyon uygulaması kılların anajen faz dediğimiz büyüme devresinde etkilidir. Lazer uygulaması sırasında uygulama bölgesindeki kılların anajen fazında olanlar etkilenecektir. Genel olarak bir bölgedeki kılların ancak %10-20 kısmı anajen fazındadır. Her lazer epilasyon uygulamasında bu %10-20 lik kısım hedef alınmaktadır.bu sebeple lazer epilasyon uygulaması seanslar halinde uygulanır. Lazer Epilasyon uygulamasının seansları, öngörüldüğü gibi yapılması durumunda uygulama bölgesindeki kılların yaklaşık %84-93 oranında yok edilmesi sağlanabilmektedir. Epilasyon sonuçları kalıcı mıdır? Lazer Epilasyonda lazer enerjisi kıl follikülüne(kök) uygulanır, follikül tarafından emilen lazer enerjisi ısıya çevrilir, ortaya çıkan yüksek ısı ile kıl follikülü harap olur. Kılların gelişim ve uzamasından kıl follikülü sorumludur, lazer enerjisi ile harap olan kıl follikülünün kıl üretme ve kıl uzaması yeteneği kaybolur. Başarılı lazer epilasyon sonrası kılların azaldığı ve yok olduğu bölgelerdeki kılların yeniden çıkması ve uzaması söz konusu değildir. Kişinin yaşam sürecinde lazer epilasyon uygulaması sonrası vücut hormonal dengesini ilgilendiren herhangi bir hastalık durumunda, bozulan hormonal dengesine bağlı olarak kılların yeniden artabileceğini de unutmamak gerekir.

Lazerle Varis Tedavisi

 

Gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde varis tedavisi de lazer ile yapılabilmektedir. Lazerle varis tedavisi ağrısız ve kısa süreli bir işlem olmasınedeniyle kısa sürede popüler bir hale gelmiştir.

 

Merkezimizde çapı 1 mm'den küçük varisler, 1064 nm ND-Yag lazer tekniği ile yakılarak yok edilmektedir. Bu amaçla lazer probu ile cilt üzerinden damar hattı boyunca lazer ışını gönderilmekte, cilt tabakasını geçen lazer ışınları damar içinde bulunan kan hücreleri tarafından absorbe edilmekte bu sırada açığa çıkan ısı enerjisi damarı yakarak yok etmektedir. İşlem sırasında anestezi gerektirmeyen çok hafif bir ağrı çoğu hasta tarafından rahatlıkla tolere edilebilmektedir.

 

Genellikle 1-3 seansta işlem tamamlanabilmekte, işlem sonrası kısa süren bir elastik bandaj uygulaması dışında özel bir kısıtlayıcı durum bulunmamaktadır.

 

Lazerli varis tedavisi, 4 mm çaplı damarlara kadar uygulanabilmektedir. Daha büyük çaplı damarlarda sclerozan tedavi yapılmaktadır.Bu yöntemde, damar içine özel bir madde enjekte edilerek damarı içten tahrip edilmekte, böylece varisli damar yok edilmektedir.

SIKLIKLA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

 

Hangi Bölgere Lazer Epilasyon Uygulanabilir?

Koltuk altı bölgesi, genital bölge (hassas bölge), bikini bölgesi, kol, bacak, sırt, çene, ense ve boyun bölgelerine lazer epilasyon uygulanabilmektedir. Bölgeye, cilt tipine ve kıl yapısına bağlı olarak farklı cihazlarla uygulama yapılmalıdır.

 

Lazer Epilasyon Uygulaması Kaç Seansta Sonuç Verir?

 

Uygulama yapılacak bölgeye, kişinin cilt ve kıl tipine ve lazer epilasyon uygulamasını gerçekleştirmekte kullanılan cihazın kalitesine göre değişmekle beraber; ortalamada 3-8 seans arası başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır.

 

Bir Seans Ne Kadar Sürer?

 

Uygulama yapılacak bölgenin genişliğine ve kullanılacak sisteme bağlı olarak değişir. Örneğin; bıyık ve çene bölgesi 5 dakika gibi bir sürede tamamlanırken, tüm bacak alanı 45 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

 

Uygulamanın Yan Etkileri Var Mıdır?

 

Uygulama sonrasında kalıcı olmayan hafif yanmalar, kızarıklar, kabuklanma ve lekeler görülmesi normaldir. Bunlar kısa süreli ve kalıcı olmayan etkilerdir. Fakat uygulamanın daima uzman kişiler(dermatolog ve doktorlar) tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir.

 

Seans Süreleri ve Seans Aralıkları

Lazer epilasyon seans süreleri, kılların yerleştiği yere ve kişinin genetik özelliklerine göre değişir. Lazer epilasyon seans süresi 15dk ila 45dk arasında değişebilir. Vücut bölgeleri için 1 - 3 ay aralıklarla 4-8 seans epilasyon yaptırılması gerekebilirken yüz epilasyonu için ayda 1 seanslık periyotlarla 6-12 seans yapılması yeterlidir. Yüz epilasyonunda seanslar vücut bölgelerine göre daha uzun sürebilir. Cilt üzerinde 0,5 cm uzunluğuna erişmiş olan kıllar daha fazla uzaması beklenmeden epilasyon zamanı için uygundur.

 

Lazer Epilasyon Öncesi Uyarılar

Elbette kliniklerimize geldiğinizde bu uyarılar uzmanlarımız tarafından sizlere aktarılacaktır fakat bu bilgiler ışığında en azından tedaviye başlama zamanınızı ayarlayabilirsiniz. Lazer epilasyon öncesinde:

Kıl ve tüyleri köklerinden koparacak (ağda, epilasyon aleti, cımbız, iplik vb.) uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu yöntemler kıl köklerini incelterek kılların lazere duyarlılığını azaltmaktadır. Şayet bu uygulamalar yapıldı ise 3 hafta ara vererek sonrasında tedaviye başlanmalıdır.

Uygulama öncesi güneş banyosu bilhassa solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedaviye 2-3 gün sonra başlanmalıdır.

Kıllar makas veya traş bıçağı yardımı ile kısaltılmalıdır. Tüy dökücü kremlerin de kullanılmasında her hangi bir sakınca yoktur fakat kıl ve tüylerin cilt yüzeyine çıkması beklenmelidir. Epilasyon sırasında az da olsa bir ısı açığa çıkmaktadır dolayısıyla tüy ve kılların fazla uzun olması gereksiz ısı ve enerji açığa çıkarmaktadır.

Tüylerin rengini sarartacak uygulamalardan da kaçınılmalıdır.

Son altı ay içerisinde "Roaccutane" adlı ilacın kullanılmamış olması gerekir.

 

Lazer Epilasyon Sonrası Uyarılar

Lazer epilasyon sonrasında ciltte hafif yanma ve kızarıklar oluşabilir. Birkaç saat içerisinde ciltte duyulan yanma hissi geçecektir. Aynı şekilde kızarıklarda gün içerisinde normal durumuna gelecektir. Lazer Epilasyon sonrasında;

Birkaç hafta güneş ışığı ve solaryuma maruz kalınmamalı, güneş ışığından kaçınmak mümkün değilse de yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Duş alırken suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edilmeli, bünyenin dayanabileceği en ılık sıcaklık seçilmelidir.

Lazer epilasyon sonrası dökülmeyen kıllar, yine aynı şekilde ağda, epilasyon aleti, cımbız, iplik, tüy dökücü krem vb. yöntemlerle alınmamalıdır. En fazla makas ve traş bıçağı ile kısaltılabilir.

Lazer epilasyon yapılmış bölgelerde kese, peeling vs. cildi tahriş edecek uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Uzmanlar tarafından verilecek bir sonraki seans tarihine riayet edilmelidir.

 

Alexandrite Lazer

 

Alexandrite lazerler epilasyon amacıyla en çok kullanılan 755 nanometre dalga boyuna sahip lazerlerdir. Bu lazer sisteminin diğerlerinden en önemli farkı deri içinde aldığı mesafenin en az olmasıdır.Fakat bu mesafe kıl köküne ulaşmaya genellikle yeterlidir. Diğer bir özelliği ise kılın yapısında bulunan ve kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından çok tutulan lazerlerden olmasıdır.Melanin tarafından iyi tutulması açık renk deri tipi ve koyu kıl rengi olanlarda avantaj sağlar. Fakat koyu deri rengi olan kişilerde uygulanması önerilmez.

 

Alexandrite Lazer Epilasyon Sistemi, FDA tarafından onaylanmıştır ve geniş bir kitle tarafından kalıcı epilasyon sonuçlarını sağlayan sistemler arasında kabul görmüştür. Genelde açık renkli tenlerde ve koyu renkli tüylerde tercih edilen bu yöntem yaygın kullanım alanına sahiptir. Alexandrite lazer sistemi, istenmeyen tüyleri yok ederek ciltte oluşan lekelenme yanma gibi etkileri minimize eder.

Nd:YAG Lazer Epilasyon

Çok koyu cilt tiplerinde kullanılan ND-YAG Lazer, özel bir soğutucu birimine sahiptir. Bu soğutucu kısım, üst derinin korunmasını sağlamaktadır. Erkeklerin lazer epilasyon seanslarında daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca ND-YAG lazerin, epilasyon dışında da kullanım alanı vardır. Bu sistem, ciltte kollagen miktarını ve kan dolaşımını artırarak derinin genç görünüm kazanmasını sağlayarak yüz gençleştirici tedaviler arasındadır.

 

Lazer Epilasyon Her Kişiye Uygulanır mı?

Lazer epilasyon uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tedbiren tedaviden kaçınmak gerekir. Bu durumlar:

Küçük yaşta olup kıl yapısı gelişimini tamamlamamış kişilerde

Hepatit-B hastalarında

Hamilelerde

Cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde

SCHÖNHEITSZENTRUM MANNHEIM

Lazer Epilasyon Her Bölgeye Uygulanır mı?

Lazer epilasyon uygulaması yapılmayan ve sakıncalı bulunan bölgeler:

Skar ve açık yaralar

Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgeler

Et beni

Saç dipleri

Burun ve kulak içleri

Göz ve kirpik çevresi

Dövme üzerine (lazer dövme içerisindeki pigmenti hedefleyeceğinden dövmede bozulmalar olabilir)

schönheitszentrum mannheim

Lazer Epilasyon Her Bölgeye Uygulanır mı?

Lazer epilasyon uygulaması yapılmayan ve sakıncalı bulunan bölgeler:

Skar ve açık yaralar

Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgeler

Et beni

Saç dipleri

Burun ve kulak içleri

Göz ve kirpik çevresi

Dövme üzerine (lazer dövme içerisinde ki pigmenti hedefleyeceğinden dövmede bozulmalar olabilir)